Jak to wygląda na mojej uczelni?

Staranna praca studenta wymaga samodzielnej i ciągłej pracy nad sobą w wielu wymiarach. Metody tej twórczej pracy ilustrują trzy opisane poniżej koncepcje: prof. Piper, podręcznik i deklaracja bolońska. Każdy z nich opisuje to trochę inaczej, chociaż wszyscy mówią o tej samej treści. Uczący się może wybrać koncepcję, która najbardziej mu odpowiada lub opracować własną, bardziej szczegółową koncepcję.

Prof. R. Piper, który pracuje na Uniwersytecie Harvarda, nazwał swoją metodę triadą edukacyjną. Wskazał, że właściwa, wszechstronna i odpowiedzialna edukacja uczniów wymaga pracy w trzech wymiarach:

  • praca nad osobowością, d. H. charakter, postawa, wartości moralne;
  • oprócz wiedzy uniwersalnej, pracować nad zdobyciem wiedzy specjalistycznej i ekspertyz;
  • praca nad umiejętnościami interpersonalnymi (znanymi również jako umiejętności społeczne lub komunikacyjne).

Z tego, między innymi, powodu prace licencjackie z dziedziny nauk humanistycznych i prakseologicznych, a więc również te, które powstają na kierunku ekonomicznych, najczęściej się składają z rozdziału teoretycznego, rozdziału metodologicznego i rozdziału empirycznego. Taką kolejność zasadniczych elementów pracy licencjackiej przyjęto w większości uczelni humanistycznych w Polsce.

Dla dobrze zorganizowanej nauki student musi wykonać szereg zadań w celu przygotowania pracy magisterskiej. Student realizuje te zadania indywidualnie i indywidualnie. Sam decyduje o sprawie i uzasadnia ją. Organizuje własny warsztat intelektualny oraz określa zakres i metody analizy faktów. Jest zobowiązany do sformułowania własnej oceny analizowanych faktów. On sam pisze tekst, który pokazuje osiągnięte rezultaty. Zadania te wymagają samodzielnego twórczego myślenia i dlatego mają prawo do nazwania pracy magisterskiej. Prawidłowo napisana praca dyplomowa jest indywidualnym i niepowtarzalnym odkryciem autora pracy.

Dodaj komentarz